Rýchly prístup


InnoGames


Nasleduj nás

Z Wiki The-West SK
Prejsť na: navigácia, hľadanie
BuntlineWyatEarps(grande).png


Wyatt Earp

Narodil sa 19. marca 1848 v Illinois, kde sa usadili jeho rodičia. Už ako mladý sa túžil stať šerifom. Vo svojom živote bol síce len zástupcom šerifa, ale zastával mnoho iných funkcií. Bol pomocný maršál vo Wichite, Tombstone, Ellsworthe a Dodge City. Všetko to boli dobytkárske mestá, plné užívajúcich si kovbojov a banditov, kde bolo treba ochraňovať zákon. Nie vždy bol však Wyatt v policajných službách, napríklad v roku 1876 zachvátila aj jeho zlatá horúčka a vydal sa do Deadwoodu v Dakote skúsiť šťastie. V tejto tlačenici ale neuspel. A tak vyskúšal karty, kde sa mu darilo striedavo oblačno, no opäť si pripol hviezdu Maršála a aspoň naoko stál na strane zákona. V týchto aktivitách mu výdatne asistovali aj bratia Virgil a Morgan.

Často chodil v službe neozbrojený, strieľal len v prípade nutnosti a ak, tak natoľko bleskovo, že jeho protivníci nemali najmenšiu šancu. Väčšinou ich spacifikoval ručne a vyhnal z mesta. Tak napríklad zatočil s obávaným Clay Allisonom, ktorému vrazil revolver medzi rebrá a prinútil ho zdvihnúť ruky nad hlavu. Toto bola pre gangstra Allisonovho typu obrovská potupa a tak sa ešte tej noci nebadane odplížil z mesta. Earp počas svojho života zabil možno len niekoľko chlapov, mnoho však poslal k zemi tzv. „zbyvolovaciou technikou". Nechal protivníka - ktorý keď Earpa videl bez zbrane v ruke, tak ho podcenil - aby sa k nemu priblížil a potom ho poslal k zemi úderom koltu po hlave. Earp síce takto zlikvidoval mnoho zločincov, často však nerozlišoval zrno od pliev a mozoľ na hlave navrel nejednému nevinnému, no na druhej strane si nemohol dovoliť zaváhať a dostať guľku ako prvý. Preto jednal ako jednal.

Napriek tomu, že Wyatt Earp si v živote narobil veľa nepriateľov, neumrel rukou ani jedného z nich. Zomrel na úsvite 13. januára 1929, vo svojom byte v Los Angeles, vo veku 81 rokov. Earp však nemal pokoj ani po smrti, v roku 1957 fanatický zberateľ vykradol jeho hrob v San Franciscu. Miesto jeho večného odpočinku tak zostalo utajené necelých 30 rokov.